Trwa ładowanie...

Królowa Elżbieta w końcu odda tron? Czas, by zaczął rządzić jej syn

Phil Dampier, który od ponad 20 lat pisze o brytyjskiej rodzinie królewskiej, ma zaskakujące wieści. Według niego sędziwa królowa zejdzie z tronu, gdy skończy 95 lat. Za dwa lata poznamy nowego króla? Nie do końca.

Królowa Elżbieta w końcu odda tron? Czas, by zaczął rządzić jej synŹródło: East News
d33flcu
d33flcu

W tym roku Elżbieta II hucznie świętowała swoje 93. urodziny. I to dwa razy - taka jest tradycja. Najpierw rocznicę celebruje w kwietniu, gdy przyszła na świat, później latem, gdy robi się ciepło. Wówczas poddani tłumnie wychodzący na ulice, by podziwiać królewski orszak, nie muszą moknąć na deszczu. Przynajmniej taki był zamysł obchodzenia podwójnych urodzin. Za dwa lata matka księcia Karola skończy 95 lat. Podobno ma się wówczas zrzec tronu, by władzę mógł przejąć jej syn. Czeka na to wielu Brytyjczyków, którzy, choć uwielbiają Elżbietę, liczą na zmiany na królewskim dworze.

Przeciągnęli strunę. Brytyjczycy są wściekli

Królowa Elżbieta włada bowiem od 67 lat (od 6 lutego 1952 r., gdy zmarł jej ojciec, król Jerzy VI). To absolutny rekord. I to nie tylko w Wielkiej Brytanii. Monarchowie zazwyczaj wcześniej oddają tron młodszemu pokoleniu - czasem robią to z własnego wyboru. Ale nie Elżbieta. Choć jest już wiekowa, wciąż przywiązana jest do pełnionej funkcji. Co gorsza, szczególnie dla 71-letniego Karola, królowa uważa, że tytuł powinna zachować aż do śmierci.

d33flcu

Jednak plotkuje się, że w ciągu najbliższych dwóch lat Elżbieta będzie oddawać coraz więcej obowiązków synowi, a w końcu ustanowiony zostanie akt regencji, czyli zastępczych rządów. Tworzy się go, gdy monarcha nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków.

Oznacza to tyle, że Elżbieta nadal będzie nosić tytuł królowej, lecz funkcję "głowy państwa" wraz ze wszystkimi powinnościami weźmie na siebie Karol. Ostatnio akt regencji działał w Wielkiej Brytanii od 1811 do 1820 r., kiedy obowiązki króla Jerzego III przejął przyszły władca, Jerzy IV. Syn Jerzego III przez prawie 10 lat był regentem. Królem stał się w dniu śmierci ojca.

d33flcu

Sytuacja powtórzy się w przypadku Elżbiety i Karola? W 2021, gdy królowa będzie miała 95 lat, książę skończy 73 lata. Nie będzie więc najmłodszy.

Warto dodać, że po księciu Karolu koronę ma dziedziczyć książę William, później książę George, księżniczka Charlotte, książę Louis. Następni w "kolejce" są książę Harry i jego syn, Archie.

d33flcu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33flcu