Trwa ładowanie...

"Świat staje się mroczny". Lider Evergrey o nowym albumie

Szwedzki Evergrey wydał niedawno nowy album, na którym Tom Englund - lider, gitarzysta i wokalista - zastanawia się nad nadzieją dla ludzkości oraz mrokiem, który ogarnia świat. Zespół 13 października we wrocławskim klubie Akademia, a Tom Englund opowiedział w rozmowie z Wirtualną Polską o pracy nad nowym albumem.

Zespół Evergrey w w październiku wystąpi we Wrocławiu. Tom Englund pośrodkuZespół Evergrey w w październiku wystąpi we Wrocławiu. Tom Englund pośrodkuŹródło: Materiały prasowe
d2dha8d
d2dha8d

Rafał Mrowicki, Wirtualna Polska: Dlaczego tylko rok przerwy od ostatniej płyty? Czy szybko wpadliście na nowe pomysły?

Tom Englund: Pandemia trochę nas zatrzymała. Jednak pomysły na nową płytę pojawiły się już dzień po wydaniu "Escape of the Phoenix". Nie byliśmy pewni, czy przez pandemię będziemy mogli grać koncerty, więc skupiliśmy się na tworzeniu. Chcieliśmy być produktywni, zamiast siedzieć w domu i nic nie robić.

Zaczęliście promować album utworem "Save Us". Co czujesz śpiewając ten numer, zwłaszcza aktualnie, gdy w Ukrainie trwa wojna?

Ta piosenka jest o szukaniu swojego miejsca na świecie oraz o tym, że nie widzę go w świecie, który staje się coraz bardziej wrogi i bezduszny. To zbieg okoliczności, że wydaliśmy ten kawałek w tym samym czasie, w którym Rosja zaatakowała Ukrainę. To bardzo dziwna i smutna koincydencja. To udowadnia, że miałem rację pisząc tę piosenkę. Świat faktycznie staje się wrogi i coraz bardziej mroczny, a przecież nie musi tak być. Inne aspekty naszego życia wyglądają bardzo dobrze, tylko tworzymy niepotrzebne problemy.

d2dha8d

EVERGREY - Save Us (Official Video) | Napalm Records

Śpiewasz "We were out of control/We got lost when we stopped to feel". Co to oznacza? Że ludzie przestali skupiać się na tym, co czują?

Tak. Ludzie opierają swoje wybory na innych wartościach niż te, które wydają się im być dobre. Gdyby Putin miał serce lub rozum, to nie zrobiłby tego, co zrobił, tylko coś zupełnie innego niż to, co pojawiło się w jego szalonym umyśle.

d2dha8d

Kto twoim zdaniem ma nas uratować (z ang. "save us")? Może Bóg albo jakaś inna siła? Polityczni przywódcy, czy może my sami?

Chodzi tu o nas. Tylko ludzie mogą sami się uratować. Nie ma nic więcej.

W Polsce obecnie ludzie bardzo pomagają Ukraińcom. Czy w Szwecji obawiacie się ataku ze strony Rosji? Masz nadzieję, że dołączycie do NATO (rozmowa odbyła się przed podaniem 28 czerwca informacji, że Szwecja dołączy do NATO)?

Myślę, że to ważne, pamiętać, że to przede wszystkim działania Putina, a nie zwykłych Rosjan. Oni nie mają wyboru. Są narzędziami i robią to, co mówi im się w telewizji. Mieszkając w Szwecji nie bardzo obawiam się o swoje życie oraz, że Szwecja będzie wplątana w tę wojnę. Obawiam się o sytuację ludzi na świecie. Putin jest za słaby, by skoncentrować się na czymś więcej niż wojna w Ukrainie, a jeśli użyje broni nuklearnej, to znany nam świat będzie stracony. Wszystkie państwa będą wtedy przeciwko niemu, jeżeli zagrozi światu w najgorszy możliwy sposób.

d2dha8d

Zobacz także: Amber Heard i Johnny Depp walczyli w sądzie. Publicznie prali brudy

Wróćmy proszę do nowej płyty. W "Midwinter Calls" śpiewasz o wątpliwościach i obawach. W teledysku masz zasłonięte oczy.

Ten utwór również mówi o utracie wartości przez ludzkość. Podążamy ślepo za innymi, którzy mówią cokolwiek.

To większy koncept na płycie "A Heartless Portrait. The Orphean Testament"?

To nie koncepty. To mój sposób widzenia świata.

d2dha8d

Piosenka "Call Out The Dark" brzmi bardziej symfonicznie niż inne wasze nagrania z ostatnich lat. Klawisze brzmią tu bardzo przyjaźnie.

Bardzo możliwe, choć staram się nie oceniać swojej muzyki. Podoba mi się, że każdy słyszy tu coś innego oraz, że dziennikarze mają różne opinie. To znaczy, że album jest dobry, skoro zbiera tak różne opinie. Uważam, że to nasz najbardziej melodyjny i bardziej pozytywnie brzmiący album, choć niektórzy twierdzą, że jest najbardziej mroczny.

Myślę, że jednak brzmi bardziej pozytywnie niż kilka ostatnich płyt.

Bardzo możliwe.

d2dha8d

"The Great Unwashed" to najbardziej progresywny utwór na płycie. Możesz opowiedzieć o pracy nad tym utworem

Ta piosenka została oparta na riffie naszego basisty (Johan Niemann - red.), który zagrał tu też partie gitary rytmicznej. Wprowadził tu część swojego patrzenia na świat, co jest dobre i urozmaica całość, którą tworzę raczej z naszym perkusistą Jonasem Ekdahlem. Basista wywodzi się z takich doomowych klimatów, bliskich Candlemass. Można tu usłyszeć niemal orientalne naleciałości w doborze nut. Ten utwór wyróżnia się na tle pozostałych.

EVERGREY - Midwinter Calls (Official Video) | Napalm Records

Ostatnia piosenka płycie, zatytułowana "Wildfires", również wyróżnia się na tle pozostałych i jest zaskoczeniem dla słuchacza. Jest dużo bardziej spokojna i wyciszająca niż cała reszta. Stanowi przeciwwagę.

Ten utwór zamyka cały album. Daje 5 minut na retrospekcję i refleksję nad resztą płyty, którą wysłuchało się wcześniej. Wszystkie te piosenki są trochę o mnie, o świecie i o tym, co się stanie, jeżeli nie spojrzymy na to, co sami czujemy.

d2dha8d

Co oznacza dla ciebie "testament Orfeusza"?

To moja inspiracja grecką mitologią i mitem Orfeusza, który pragnie uratować swoją ukochaną z piekła. Gdyby patrzył cały czas do przodu, to uratowałby ją, ale spojrzał za siebie, więc jego ukochana spłonęła. Tak widzę współczesnych ludzi. Jesteśmy skupieni na szybkim zaspokojeniu swoich potrzeb i nie patrzymy w przyszłość.

Na okładce widać postać z krwawiącym sercem. Czy chodzi ci tu o ludzkość?

Zostawiam to tobie i odbiorcom. Dla mnie to krwawiący Orfeusz.

Tom Englund, lider Evergrey Materiały prasowe
Tom Englund, lider EvergreyŹródło: Materiały prasowe

W ostatnich latach bardzo dużą wagę przywiązujecie do okładek, które są bardzo szczegółowo dopracowane i mogłyby być obrazami, jak np. "Escape of the Phoenix" czy "The Atlantic".

Giannis Nakos jest świetnym artystą i jest bardzo utalentowany. Dużo dyskutujemy o tym, jak ma wyglądać okładka. Mam pewną wizję, mówię mu o niej i wychodzi mu to świetnie. Pokazuję mu swoje teksty i zaczyna malować. Staram się nie wtrącać jego pracę, mówię jedynie gdzie powinno być logo i tytuł.

Jestem z Polski, więc chciałbym zapytać cię jeszcze o utwór, który nagrałeś kiedyś z zespołem Exlibris z Warszawy. Nagrałeś dla nich wokale do piosenki "Closer".

(śmiech) To było już kawał czasu temu. Dostałem od nich ładny dyplom z podziękowaniem. Cały czas mam go u siebie. Pamiętam, że to było fajne doświadczenie, choć nie pamiętam aż tak szczegółowo samego nagrywania. W zeszłym roku nagrałem gościnne wokale do 25 różnych piosenek dla 25 różnych artystów, do tego nowy album Evergrey, nowy album Redemption (amerykański zespół progresywnometalowy, którego Tom jest wokalistą od 2017 r. - red.) oraz przygotowałem muzykę do gry video. To sporo muzyki w krótkim czasie.

Możesz powiedzieć dla kogo nagrywałeś te wokale?

Często artyści zgłaszają się do mnie, czasami do wytwórni. Przez 2 lata nagrałem tak wokale do 50 utworów. To zawsze miłe mieć swój udział w czyjejś muzyce.

Exlibris - Closer feat.Tom Englund

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2dha8d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2dha8d