Trwa ładowanie...

Gliński o "aferze Kazika". Mówi o działaniach naczelnego Trójki

Piotr Gliński potępił na Twitterze sytuację w radiowej Trójce. Chodzi o unieważnienie głosowania w liście przebojów, w którym wygrała piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój".


Gliński o "aferze Kazika". Mówi o działaniach naczelnego TrójkiŹródło: ONS.pl
d153g9s
d153g9s

Wieczorem 16 maja Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Twitterze krytycznie odniósł się do afery, jaka rozpętała się w sobotę.

Gliński nawiązał do wpisu Joachima Brudzińskiego, który zdejmowanie informacji o wygranej Kazika w Liście Przebojów Trójki nazwał "przejawem głupoty i złej woli". Gliński pisze:

"Zgadzam się z Joachimem Brudzińskim. Zdarza się, że niektórzy artyści śpiewają głupstwa. Nawet bulwersujące. Ale jednak bardziej bulwersujące jest zdejmowanie piosenki za 'nieprawomyślność'. To chyba jakaś prowokacja" - pisze Piotr Gliński

ZOBACZ TEŻ: Podatek od Netflixa. Gliński: "trzeba się solidarnie podzielić"

W następnym tweecie minister kultury dodał, że nie zgadza się z działaniami dyrektora i redaktora naczelnego rozgłośni Tomasza Kowalczewskiego.

d153g9s

"Na szczęście żyjemy w wolnym kraju i minister kultury nie musi się zgadzać ze wszystkimi decyzjami władz publicznego radia" – pisze Piotr Gliński.

Manipulacja i nielegalna piosenka

Przypomnijmy. 15 maja piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój", która uderza w Jarosława Kaczyńskiego, zajęła pierwsze miejsce na Liście Przebojów Trójki.

Następnego dnia informacja o tym zniknęła ze strony Polskiego Radia. Pojawiły się głosy, że rozgłośnia umyślnie usunęła odnośnik do artykułu o ostatnim notowaniu listy. Dziennikarze wprost pisali o cenzurze i powrocie PRL-u.

d153g9s

Jeszcze tego samego dnia redaktor naczelny Trójki wydał oświadczenie, w którym mogliśmy przeczytać, że głosowanie zostało unieważnione, ponieważ doszukano się manipulacji przy liczeniu głosów, a sama obecność kawałka na liście złamała regulamin.

Z informacji, jakie trafiły do mediów społecznościowych, wiadomo, że dziennikarz odpowiedzialny za liczenie głosów został zawieszony, a prowadzący program Marek Niedźwiecki po 38 latach odszedł z rozgłośni.

Artyści protestują

W sobotę wieczorem na Facebooku zespołu ØRGANEK pojawiło się oświadczenie. Czytamy w nim, że formacja zawiesza współpracę w rozgłośnią, która stała się "symbolem dewastacyjnej polityki władz Polskiego Radia".

d153g9s

W podobnym tonie wypowiedział się Dawid Podsiadło, który sytuację w rozgłośni nazwał "powrotem do najgorszych komunistycznych praktyk". Wokalista napisał też, że nie chce, aby Trójka puszczała jego utwory.

Z kolei Zbigniew Preisner napisał na FB, że historia, jaka wydarzyła się w Trójce, "nawet w najgorszych czasach PRL byłaby nie do pomyślenia". Kompozytor poinformował też, że z rozgłośni odszedł Marek Niedźwiecki, który z radiem był związany od 1982 r.

"Twój ból jest lepszy niż mój" - o co chodzi?

"Twój ból jest lepszy niż mój" to ironiczny, ale też bardzo gorzki komentarz do wydarzeń z 10 kwietnia tego roku.

d153g9s

Chodzi o zachowanie Jarosława Kaczyńskiego, który odwiedził grób matki na zamkniętym Cmentarzu Powązkowskim w czasie trwania pandemii koronawirusa.

Warszawska nekropolia w tym okresie była zamknięta, jednak prezesa PiS wpuszczono. Politycy partii bronili szefa, argumentując, że Kaczyński dostał pozwolenie na wjazd na teren cmentarza oraz na wizytę.

W odpowiedzi Kazik Staszewski śpiewa o obywatelach, którzy tak jak Kaczyński stracili bliskich, ale dla nich cmentarz był tamtego dnia zamknięty. W piosence pojawia się m.in. matka, która nie mogła odwiedzić grobu córki potrąconej przez samochód.

d153g9s

Teledysk do utworu Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój" obejrzycie tutaj:

d153g9s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d153g9s