Trwa ładowanie...

Ufolog u Prokopa. Janusz Zagórski wierzy, że obcy są wśród nas

Ma 60 lat, z wykształcenia jest politologiem, ale od lat działa jako badacz zjawisk niewyjaśnionych. Janusz Zagórski aktywnie studiuje fenomen znany pod nazwą UFO. Co miał o nim do powiedzenia Marcinowi Prokopowi w programie "Z tymi co się znają"? Czy kosmici istnieją?

Ufolog u Prokopa. Janusz Zagórski wierzy, że obcy są wśród nasŹródło: Materiały prasowe
d4hqaj8
d4hqaj8

Nazwisko badacza mogą kojarzyć nie tylko fani teorii na temat obcych z kosmosu, ale i wielbiciele show emitowanego przez stację TVN do 2007 roku. Mowa o "Nie do wiary", gdzie Zagórski był jednym z ekspertów. Program można określić jako polską, dokumentalną wersję "Z archiwum X", niestety bez Muldera i Scully.

Zobaczcie całą rozmowę Prokopa z Zagórskim

Serial z lat 90. był przed laty bardzo popularny, ale to nie on zainspirował Zagórskiego do zainteresowania się zjawiskami niewyjaśnionymi. Wszystko zaczęło się wcześniej.

Wystarczył impuls

- Od 1990 roku jestem w tej ścieżce. Zakochałem się w fenomenie UFO - wyznał badacz.

d4hqaj8

- UFO to znaczy jedno - że coś jest niezidentyfikowane. Jest mnóstwo zwolenników innych teorii, które mówią – to są niezidentyfikowane zjawiska przyrodnicze albo, powiedzmy, nie potrafiliśmy rozpoznać obiektów wojskowych, tajnych. Ze wszystkich hipotez mnie interesuje tylko jedna – te obiekty niezidentyfikowane, które możemy uznać, że pochodzą od pozaziemskich inteligencji – tłumaczył Zagórski Prokopowi.

Twórca UFO Forum i NTV – Niezależnej telewizji nie potrzebował wiele, aby przed laty całkiem przepaść w tematyce dotyczącej kosmitów.

- Zaczęło się banalnie - od spotkania w 1990 roku we Wrocławiu na temat życia w kosmosie, na które poszedłem z kimś bliskim z rodziny – powiedział.

d4hqaj8

Bliscy "zaciągnęli" Zagórskiego na wydarzenie, by odwrócić jego uwagę od działalności obywatelsko-politycznej. Usłyszane tam wypowiedzi go zszokowały.

- Jak można swobodnie walić w ludziom oczy, że istnieje coś takiego, co przewraca do góry nogami całą naszą wiedzę – o świecie, historii wszechświata, o tym, kim jesteśmy. Albo to jest totalny przekręt, albo kryje się za tym źródło prawdy. Kiedy w to wszedłem, okazało się, że to więcej niż źródło.

d4hqaj8

"Coś tam jest"

Zagadki rozwiązywane przez Scully i Muldera bawiły serialomaniaków na całym świecie. Również tych, którzy w zjawiska paranormalne oraz teorie o, mówiąc stereotypowo, "zielonych ludzikach" nie wierzą. Zagórski nie jest jednak tym typem. Do tematu podszedł na poważnie.

Badacz odwołuje się do nauki o kosmosie, obserwacji naukowców i ich coraz większej wiedzy na temat otaczającej nas rzeczywistości – mowa oczywiście o przestrzeni pozaziemskiej. Galaktyki są poznawane, opisywane, a specjaliści liczą, szacują, zastanawiają się nad najróżniejszymi aspektami i możliwościami dotyczącymi życia na innych planetach. Co więcej, odkrywane są kolejne planety. Jak mówi Zagórski, w związku z tym rośnie prawdopodobieństwo, że UFO istnieje.

- Są miliardy gwiazd, nie do końca to jest policzone, może jest nieskończone? Jak statystycznie można założyć, że tam nie ma inteligentnego życia? – pyta badacz.

- Życie jest potężną energią. Manifestuje się tam, gdzie daje się jej choć ziarno możliwości – dodaje, twierdząc, że być może kosmici nie potrzebują do życia wszystkiego, co jest niezbędne nam, ludziom. W końcu i na Ziemi stworzenia żyją, na przykład, w ciemnościach.

d4hqaj8

Czy kosmici chcą się z nami przywitać?

Według Zagórskiego stosunek obcych cywilizacji do nas, o ile przyjmiemy, że kosmici istnieją i wiedzą o ludziach, może być podobny do stosunku cywilizacji zachodniej i żyjących w odizolowaniu plemion amazońskich. Przy czym my jesteśmy plemieniem, kosmici – potężną cywilizacją. W takim przypadku, oni wcale nie muszą mieć chęci dawać znać o swoim istnieniu. Gdyby ujawnili się, pokazali, czym dysponują, nasza cywilizacja mogłaby upaść.

Ewentualny kontakt byłby brzemienny w skutkach i dla obcych, i dla nas. Taka sytuacja została opisana w książce, na podstawie której nakręcono głośny film, "Kontakt" z Jodie Foster w roli głównej. Zagórski o niej wspomniał.

d4hqaj8

- W sferze religijnej – totalny chaos. Spory naukowców. To by był szok poznawczy – mówił.

- My jesteśmy ignorowani i wyśmiewani przez świat nauki – dodał, opowiadając o potencjalnych skutkach kontaktu. Gdyby do niego doszło, niedoceniani badacze UFO nagle zyskaliby zupełnie inną pozycję. Jednak cena za to byłaby ogromna. Całkowicie zmieniłby się bowiem obraz świata – politycy stanęliby wobec najtrudniejszej sytuacji, jaką ma władza. Upadłby autorytet rządów.

Oni wiedzą

Według Zagórskiego rządzący, politycy, którzy liczą się na arenie międzynarodowej, od dawna wiedzą o istnieniu inteligentnych, obcych cywilizacji.

d4hqaj8

Badacz opowiedział o tym, że istnieją ludzie, którzy przed wieloma laty pracowali jako wojskowi czy naukowcy nad zjawiskiem UFO i teraz wprost o nim mówią. Tacy mieszkają również w Polsce. – Nie mogą wszystkiego zdradzić – tłumaczył badacz. Ale choć otwarcie opowiadają o własnych doświadczeniach, społeczeństwa im nie wierzą. Tematyka ta wciąż kojarzy się bardziej z serialami i książkami rozrywkowymi niż wiedzą oraz nauką. Badacz przekonuje, że powinno być inaczej.

Zagórski rozmawiał ze specjalistami, którzy ocenili zdjęcia wykonane przez samoloty wojskowe, wspominali o potężnych obiektach uwiecznionych na fotografiach lub widzianych przez świadków. Tych ostatnich zresztą nie brakuje – nie wszyscy są rzetelni, jednak, aby zbadać dogłębnie temat UFO i przekonać się, że obcy istnieją, wystarczy poznać relacje wiarygodnych osób. Zagórski jest o tym przekonany, choć przyznaje, że akurat nim kieruje nauka, a nie wiara.

Z tymi co się znają Materiały prasowe
Z tymi co się znają Źródło: Materiały prasowe

- Jestem sceptyczny – deklaruje. I dodaje: - Ewidentnie opowiadam się za wiedzą. Wiara jest dla mnie obca. Jest tylko formą prognozowania sytuacji, chociaż nie zawsze wiara mija się z prawdą. Nie zawsze wiara idzie w parze z błędem, ale często.

Polski incydent z UFO

Prokop zapytał Zagórskiego o słynną historię sprzed 40 lat. Dotyczyła ona rolnika z Emilcina, wydarzyła się w 1978 roku. – To na pewno nie była pierwsza historia tego typu. Ale uznano ją za sztandarową – ocenił Zagórski.

Incydent w Emilcinie dotyczy Jana Wolskiego, który był już po 70., gdy spotkać go miało coś naprawdę niezwykłego. Jak opowiadał, gdy jechał wiejską ścieżką, na jego furmankę wsiadło dwóch obcych. Byli niewysocy, zielonkawi, z wystającymi kośćmi policzkowymi, garbami. Kosmici podjechali z nim do dziwnego obiektu, który unosił się nad ziemią. Cała trójka wsiadła do niego, mężczyzna pozwolił się obcym zbadać. Później pożegnał się i odszedł. O wydarzeniu poinformował najbliższych, jednak gdy ci pojawili się na polanie, ani kosmitów, ani ich pojazdu nie było.

W sprawie toczyło się "śledztwo" – Zbigniew Blania-Bolnar przepytywał mieszkańców, prowadził badania, a całość spisał w tomie "Zdarzenie w Emilcinie". Nie wszyscy w historię uwierzyli, Zagórski jednak jest przekonany, że spotkanie rolnika i przedstawicieli obcej cywilizacji wydarzyło się naprawdę.

Po latach pojawiły się hipotezy – Wolski miał zostać poddany hipnozie, a całe zajście podobno mu "wdrukowano". Według Zagórskiego jest to wykluczone ze względu na mnogość i dokładność szczegółów, które podawał mieszkaniec wsi. Poza tym Wolski był starszym, prostolinijnym, szanowanym człowiekiem. Nie żądał sławy, więc po co miałby kłamać?

- To nie jest takie proste, żeby człowieka namówić na hipnozę – podsumował, dodając, że sam wielokrotnie współpracował z hipnotyzerami, więc zagadnienie nie jest mu obce.

Kosmici są wśród nas

Na koniec wywiadu Marcin Prokop pozostawił najbardziej oczywiste pytanie: czy UFO istnieje?

- Obiekty niezidentyfikowane są i nikt temu nie zaprzeczy. Pan raczej zadał pytanie, czy obce, inteligentne istoty wyposażone w rodzaj nieznanej nam technologii są obecne na tej planecie i manifestują się. Odpowiadam, że tak, to prawda. Oni już tu są.

Są nastawieni wrogo czy przyjaźnie? Obie odpowiedzi są, według Zagórskiego, prawidłowe. Ale to nie wszystko. Badacz twierdzi, że kosmici mogli pojawić się na Ziemi wcześniej niż sądzimy – a nawet przyłożyć rękę do faktu pojawienia się na świecie rozumnego człowieka.

- Oni tu są od początku. Więcej, majstrowali przy genotypie człowieka. Dzisiaj zajmujemy się genetyką, umiemy tworzyć hybrydy, klony. Oni nie mogli tego zrobić z nami? Weszli w historię ludzkości na drodze ewolucji. Mówi się, że grupa, która przybyła, połączyła geny z hominidami i powstało to, co dzisiaj tutaj siedzi.

Zgadzacie się z Zagórskim czy nie wierzycie w UFO?

Z tymi co się znają Materiały prasowe
Z tymi co się znają Źródło: Materiały prasowe
d4hqaj8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hqaj8