Trwa ładowanie...

Oświadczenie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Afera w Trójce trwa w najlepsze

Coraz więcej artystów i ludzi ze świata mediów bojkotuje radiową Trójkę. Wspiera ich także Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.

Oświadczenie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Afera w Trójce trwa w najlepszeŹródło: ONS
d34wazx
d34wazx

Nie milkną echa afery związanej z ostatnim notowaniem Listy Przebojów Trójki. Piosenka "Twój ból jest lepszy niż mój" Kazika została rzekomo ocenzurowana w Polskim Radiu, które broni się, że głosowanie słuchaczy zostało zmanipulowane. W konsekwencji ze stacją pożegnał się Marek Niedźwiecki, a ostatnio wypowiedzenie złożyli Agnieszka Szydłowska i Piotr Metz. To nie koniec.

W związku z sytuacją Trójki oświadczenie wystosowało teraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.

"Cenzura w Radiowej Trójce ma się tak dobrze jak za czasów PRL. Pod tą opinią tysięcy internautów, wielu zbulwersowanych dziennikarzy i muzyków podpisuje się Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Ocenzurowanie i zdjęcie piosenki Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój", z plebiscytu Listy Przebojów Trójki, jest skandalem niespotykanym od roku 1989. Popieramy dziennikarzy protestujących przed rozgłośnią i tych, którzy w proteście odeszli z Trójki. Wyrażamy uznanie dla Marka Niedźwieckiego, Marcina Kydryńskiego, Hirka Wrony i Agnieszki Szydłowskiej. Cenzorskie decyzje szefa rozgłośni musiały się spotkać z taką reakcją" - czytamy.

Afera w Trójce. Polityk Tomasz Zimoch ujawnił niepokojącego SMS-a. "Zróbcie coś z tym Kazikiem"

Stowarzyszenie dodaje także, że państwowe media już dawno minęły się ze swoim powołaniem.

d34wazx

"Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej przed kilkoma miesiącami stwierdziło, że w Trójce dzieje się coś bardzo złego. Nieudolni kolejni administratorzy pozbywają się doświadczonych dziennikarzy. Program, niegdyś cieszący się ogromnym zainteresowaniem, zdecydowanie dołuje. Wraz z dziennikarzami Trójka straciła także wiernych słuchaczy. Ale nie tylko Trójka dobija do dna.

Zapaść w mediach publicznych trwa od lat wielu. Zawłaszczenie TVP i Polskiego Radia przez partię rządzącą uczyniło z tych środków przekazu tubę propagandową dla partyjnych i politycznych celów PiS. Dwie instytucje, Rada Mediów Narodowych i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, które powinny stać na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w TVP i PR, problemów w tych mediach jakby nie dostrzegają.

Oceny pozytywne, zgodne z wytycznymi, zdobią doroczne sprawozdania RMN i KRRiT. Tymczasem nierzetelna, manipulowana informacja, napastliwe ataki na polityków 'wrogich' partii, publicystyka ukazująca rzeczywistość w barwach jedynie słusznej opcji, kwitnie w mediach publicznych za przyzwoleniem ich 'właścicieli' i nadzorem medialnych komisarzy. Stowarzyszenie Dziennikarzy RP nie po raz pierwszy domaga się radykalnych zmian w mediach publicznych, które de facto od dawna publicznymi już nie są" - twierdzi organizacja.

d34wazx

Afera w Trójce - o co chodzi?

Dla wszystkich, którzy przez weekend byli z dala od komputera i telewizorów, przypominamy. Piątkowe notowanie LP3 o numerku 1998 wygrał właśnie kawałek Kazika z jego nadchodzącej płyty (premiera w czerwcu), którym uderzył w Jarosława Kaczyńskiego i jego wizytę na Powązkach 10 kwietnia.

Nekropolia była wówczas zamknięta dla mieszkańców z powodu koronawirusowych obostrzeń. Ale prezesowi PiS-u udało się odwiedzić groby najbliższych. Co wytknęła mu również oburzona Ilona Łepkowska w liście opublikowanym na FB.

Informacja o wygranej Kazika pojawiła się na stronie radia, aby następnego dnia zniknąć w tajemniczych okolicznościach (po kliknięciu w odnośnik pojawiał się błąd).

Z oświadczeń Trójki, które stacja opublikowała w weekend, wynika, że piosenka znalazła się na liście nielegalnie, a pracownicy Trójki sztucznie "podpompowali" głosy. Dlatego ostatnie notowanie zostało unieważnione.

d34wazx

W związku z aferą z radia odszedł Marek Niedźwiecki, którego szefostwo stacji oskarżyło o zafałszowanie wyniku. Po nim wypowiedzeniami rzucili m.in. Hirek Wrona i Marcin Kydryński.

Wcześniej zawieszono Bartosza Gila, dziennikarza działu muzycznego, odpowiedzialnego za liczenie głosów. Sprawa jest rozwojowa i na pewno będzie miała ciąg dalszy.

Teledysk do utworu Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój" obejrzycie tutaj:

d34wazx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34wazx